Z początkiem kwietnia wystartowała kampania promocyjna dla Range Rovera Sport – luksusowego hybrydowego SUV-a, który wyróżnia się w swojej kategorii wyjątkowymi możliwościami terenowymi.
Przy projektowaniu Range Rovera Sport przywiązano ogromną wagę do każdego szczegółu. RR Sport to aż 90 cm głębokości brodzenia i siedem trybów terenowych do wyboru. Aktualna komunikacja pod hasłem “Nic nie musi. Może wszystko” przedstawia auto jako to, dla którego nie istnieją żadne ograniczenia.
Początek kampanii skupiony był wokół kampanii video, która miała zaprezentować Range Rovera Sport oraz budować świadomość marki. Następnie wdrożone zostały działania performance mające na celu pozyskanie leadów w różnych kanałach digital. W kampanii wykorzystano także różnorodne nośniki reklamy zewnętrznej – od digitalowych ekranów aż do kilkudziesięciometrowego nośnika na estakadzie dojazdowej do lotniska Chopina. W maju i czerwcu trwa również ekspozycja samochodu w strefie odlotów. Całą kampanię uzupełnia reklama w prasie branżowej.
We wtorek 7.11 odbyła się Gala Effie Awards Poland 2023. Mamy ogromną przyjemność ogłosić, że nasza kampania „Zmień pracę na dobre” zrealizowana z Grupą OLX Polska zdobyła BRĄZ w kategorii Services.
Nagrodzona kampania OLX Praca miała na celu pokazanie, że hamując rynek i rosnąca niepewność nie muszą być żadną przeszkodą do wzrostów, jakie może zanotować serwis z ogłoszeniami o pracę. W trakcie trwania kampanii liczba użytkowników z kluczowej TG Grey Collar wzrosła +16,1%r/r, a liczba odpowiedzi na ogłoszenia +23,5%. Portal odnotował najwyższe wyniki we wszystkich świadomościowych, wizerunkowych, a także biznesowych wskaźnikach, co wyraźnie wskazuje na sukces zrealizowanej kampanii.
Kampania „Zmień pracę na dobre” realizowana była z udziałem Wojciecha Manna oraz emitowana w telewizji, na platformach VOD, w radiu i internecie. Za koncept kreatywny odpowiada agencja DDB Warszawa. Media (TV, radio, VOD) zaplanował i kupił Media Concept.
Podcasty audio przeżywają ostatnio swój złoty czas. Tym samym, coraz częściej znajdują sponsorów lub stają się miejscem lokowania produktów czy usług. Pole do popisu jest spore, a ta forma promocji daje pewien powiew świeżości wśród działań marketingowych. Coraz więcej marek decyduje się na inwestowanie w podcasty również dlatego, że mocno angażują użytkowników. Jak wynika z badań, są one słuchane w przeróżnych okolicznościach – od sprzątania po wizytę na siłowni. Daje to przewagę nad innymi formami promocji z uwagi na potencjalnie długi czas spędzany z marką. W czasach, gdy każde medium zabiega o nasz (najczęściej mocno ograniczony) czas wolny, staje się to bardzo istotne.
Wzrost słuchalności podcastów w grupie 34-54 lata
Choć podcasty cieszą się największą popularnością wśród młodszej grupy wiekowej, to również osoby w średnim wieku z roku na rok coraz częściej ich słuchają (zgodnie z wynikami najnowszego raportu Infinite Dial z Edison Research, opracowanego we współpracy z Wondery i ART19).
A jak prezentuje się słuchalność podcastów w Polsce?
Zgodnie z wynikami badania przygotowanego na zlecenie Tandem Media – już 27% internautów w Polsce regularnie słucha podcastów (stan na sierpień 2019 roku, kiedy badanie zostało przeprowadzone). Blisko 1/3 respondentów subskrybuje jeden podcast, z kolei 12% – pięć lub więcej. Największa grupa badanych wynosząca 59% na stałe decyduje się na słuchanie od dwóch do czterech audycji.
Profil słuchaczy podcastów w Polsce
Największą grupę słuchaczy w Polsce stanowią osoby w wieku 25-34 lata (38%) oraz 35-44 lata (26%). Średni miesięczny zasięg dla podcastów w Polsce wynosi dokładnie 27% i nie odbiega znacząco od innych krajów w Europie. Dla przykładu zasięg ten we Francji wynosi 28%, Szwecji 36%, a w Niemczech 22%.
Jakie są najczęstsze powody słuchania podcastów? Prawie połowa badanych, bo aż 48%, sięga po podcasty jako formę rozrywki, a 46% w celu zdobywania wiedzy o świecie. Z kolei 28% badanych wykorzystuje podcasty podczas wykonywania innych czynności lub słucha audycji bezpośrednio dotyczących swojego hobby, co traktuje wówczas jako czas poświęcony na swoje zainteresowania.
Najwięcej osób sięga po podcasty w domu, w podróży lub podczas sprzątania. Nieco mniejsza ilość badanych deklaruje, że sięga po taką formę rozrywki w czasie spaceru lub aktywności fizycznych. Zdecydowana większość, bo 73% korzysta ze smartfonów i dedykowanych aplikacji, a 60% wykorzystuje do tego celu słuchawek.
Jaka tematyka podcastów króluje w Polsce? Kobiety wybierają najczęściej audycje poświęcone zdrowiu i stylowi życia, psychologii, edukacji i języków obcych oraz motywacji i samorozwoju. Z kolei wśród mężczyzn najpopularniejsza tematyka to technologia, historia i społeczeństwo, biznes, marketing, reklama oraz sport. Dla obu płci równie popularne są podcasty związane z muzyką i rozrywką.
Dlaczego podcasty są dobre dla marek?
Podcasty w Polsce od jakiegoś czasu doświadczają dynamicznego wzrostu. Okazuje się to doskonałą opcją dla marek, aby poszerzyć swoje działania marketingowe i wybrać formę, która jest dla odbiorców wyjątkowo atrakcyjna i stosunkowo nowa. Najważniejsze dla brandów z pewnością będzie fakt, że promocja w podcaście to przede wszystkim bardzo długi czas spędzony z marką, ponieważ większość odbiorców słucha podcastów w całości. W porównaniu do innych mediów podcasty znacząco wyróżniają się na tle średniego czasu spędzonego z reklamą. Z badania przeprowadzonego dla Tandem Media wynika, że formaty najbardziej akceptowalne przez słuchaczy to:
sponsoring podcastów przez daną markę
polecanie danej marki w trakcie podcastu przez jego twórcę
współtworzenie odcinka lub całego podcastu przez markę
Kluczowy dla marek będzie również fakt, że 34% respondentów deklaruje, że jest skłonnych do zakupu danego produktu czy skorzystania z danej usługi dzięki takiej właśnie formie promocji.
W opinii badanych osób podcasty wypadają również znacząco lepiej na tle innych mediów pod kątem wiarygodności oraz interesujących treści. Lokowanie w takich audycjach wydaje się być bardzo lekkie i naturalne, przez co w żaden sposób nie przeszkadza w odbiorze treści. Ponad 40% badanych określa również treści zawarte w podcastach jako eksperckie i dopasowane do ich zainteresowań. Nie da się zatem ukryć, że jest to doskonała forma, przynajmniej do przetestowania, dla każdej marki.
Z początkiem maja wystartowała kampania promocyjna Fixly – platformy do zamawiania wykonawców, oferującej ponad różnych 400 rodzajów usług.
Nowa komunikacja pod hasłem „Fix Lee, jak Fixly od usług” przedstawia markę jako bohatera, który bez względu na okoliczności zawsze czuwa nad rozwiązaniem problemów przytrafiających się użytkownikowi. Dzięki temu, że doskonale zna jego potrzeby, zapewnia poczucie bezpieczeństwa i kontrolę nad sytuacją. Sprawia, że rzeczy dzieją się skuteczniej, a ludzie oszczędzają swój cenny czas.
W kampanii wykorzystano spoty 6”, 15” i 30”, które można oglądać w mediach społecznościowych oraz na platformach VOD, a także busbacki w 10 największych aglomeracjach.
Za przygotowanie spotu odpowiada Feeders Agency. Produkcją spotu zajął się dom produkcyjny Warsaw Production, a reżyserią Aurelia Frydrych-Zdanowska i Paweł Zdanowski. Postprodukcja obrazu i dźwięku odbyła się w Film Garden. Za planowanie, i zakup mediów odpowiada dom mediowy Media Concept.
Wiele firm zadaje sobie pytanie, czy wciąż warto inwestować w influencer marketing. Czy jest to skuteczna forma promocji? Czy działania influencerów realnie przekładają się na sprzedaż? W jaki sposób najlepiej mierzyć efektywność realizowanych kampanii? Odpowiedzi na te pytania znajdziemy w raporcie Influencer Marketing Benchmark.
Badanie Influencer Marketing Benchmark
Na początku warto wspomnieć kilka słów o badaniu. Co najważniejsze, uwzględniono w nim różne środowiska i przebadano ponad 2000 osób. Przedstawiciele marek stanowią 39% badanych, agencje marketingowe 31%, agencje PR 3%. Pozostałe 27% to reprezentacja szerokiego zakresu zawodów oraz sektorów.
Ponad połowa, bo dokładnie 57% respondentów pochodzi z USA, 13% stanowią osoby z Azji, 11% z Europy, 5% z Afryka, 2% z Ameryki Południowej. Z kolei pozostałe 11% oznacza inne lokalizacje.
Większość respondentów pochodzi ze stosunkowo małych organizacji. Osoby pracujące w firmach zatrudniających poniżej 10 pracowników stanowią 44% wszystkich badanych. Firmy zatrudniające 10-50 osób to 26%, 50-100 osób – 11%, 100-1000 osób – 12%, a 8% pochodziło z dużych przedsiębiorstw liczących ponad 1000 pracowników.
Przyszłość influencer marketingu
Przewidywania dotyczące influencer marketingu związane były ze zmniejszaniem się jego efektywności i coraz mniejszą opłacalnością dla firm, które zdecydują się na wybór takich działań marketingowych. Dane pokazują jednak wyraźnie, że influencer marketing nie tylko nie umarł, a wręcz charakteryzuje się coraz większym wzrostem jego wartości. Dużą rolę z pewnością odegrała pandemia, poprzez którą coraz więcej osób przeniosło się ze swoimi działaniami do sieci, a osoby zmuszone do spędzania większej ilości czasu w domu, coraz więcej czasu spędzały w mediach społecznościowych. Istotny wpływ na ten trend ma również zwiększone zaufanie do influencerów. Coraz więcej osób decyduje się na bycie transparentnym wobec swoich odbiorców. Z kolei wszelkie próby oszustwa niektórych twórców oraz próby ukrywania współprac reklamowych spotykają się z powszechną krytyką takich zachowań. Jak czytamy w raporcie, wartość influencer marketingu w 2022 roku może wzrosnąć do 16,4 miliarda dolarów.
Istota zaangażowania w influencer marketingu
Mówiąc o influencer marketingu nie można nie wspomnieć o niezwykle istotnym wskaźniku, jakim jest Engagement Rate (stosunek liczby lajków i komentarzy do liczby obserwujących). To właśnie ER stanowi bardzo ważną bazę do podejmowania decyzji o doborze influencerów do poszczególnych kampanii. Normalne jest, że większe konta charakteryzują się mniejszym zaangażowaniem. Jedna osoba nie jest w stanie odpowiadać na ogromną liczbę wiadomości i komentarzy, które spływają najczęściej przy profilach o sporej liczbie obserwujących. Niemniej jednak z pewnością ER powinno stanowić jeden z podstawowych elementów podczas dokonywania decyzji o wyborze twórców. Im większe zaangażowanie na danym profilu, tym większe korzyści dla marki.
Jak prezentuje się z kolei średnie zaangażowanie w zależności od liczby obserwujących na poszczególnych platformach społecznościowych? Najlepiej obrazuje to poniższy wykres. Łatwo zauważyć, że zaangażowanie na TikToku jest dużo wyższe w porównaniu do pozostałych platform oraz bardzo zbliżone bez względu na liczbę obserwujących. Z kolei na YouTube im większe konto, tym większe zaangażowanie. Na Instagramie zależność ta jest odwrotna. Warto zwrócić na to uwagę podczas dobierania influencerów do kampanii i różnicować ten dobór w zależności od wybranej platformy.
Influencer marketing a sprzedaż
W 2020 roku globalną sprzedaż za pomocą mediów społecznościowych oszacowano na 560 miliardów dolarów. Od tego czasu sprzedaż nieustannie rośnie. Szacuje się, że wartość sprzedaży w social commerce osiągnie 958 miliardów dolarów w 2022 roku. Potencjalnie osiągając wartość 2,9 biliona dolarów do 2026 roku.
Najważniejsze wyniki badania IMB
Śledzenie sprzedaży podczas kampanii
Każda kampania z twórcami internetowymi ma konkretny cel do realizacji. Większość firm decyduje się jednak na podjęcie działań influencer marketingowych w celu zwiększenia sprzedaży. Dokładnie 71% respondentów stwierdziło, że regularnie śledzi sprzedaż podczas trwania tego rodzaju kampanii. Podobna liczba, bo 70% osób biorących udział w badaniu, mierzy również ROI podczas działań z influencerami.
Osoby, które regularnie śledzą sprzedaż podczas kampanii zostały również poproszone o wskazanie metod określania generowanej sprzedaży. Najpopularniejszą metodą okazało się śledzenie linków polecających (45,5%). Inne metody obejmowały kody promocyjne (25,4%), adresy e-mail (15,6%) czy kody SKU produktów (7,6%).
Miara sukcesu kampanii influencer marketingowej
Każda z firm, która decyduje się na współpracę z influencerami oczekuje, że wpłynie to pozytywnie nie tylko na ich wizerunek, ale przede wszystkim zwiększy sprzedaż. Jak jednak określić, czy kampania osiągnęła sukces, czy wręcz przeciwnie? Dokładnie 42,3% respondentów uważa, że kampanie należy oceniać głównie na podstawie uzyskanych konwersji/sprzedaży.
Pozostali respondenci mają różne cele w swoich współpracach z twórcami. Przy czym 33,5% najbardziej jest zainteresowanych zaangażowaniem lub wygenerowanymi kliknięciami, z kolei 24,2% skupia się na wyświetleniach i zasięgach.
Większość respondentów uważa również, że EMV (Earned Media Value) stanowi dobrą miarę zwrotu z inwestycji. Przekłada się to oczywiście na sukces kampanii w oczach firmy. Earned Media Value stała się w ostatnich latach coraz bardziej rozpoznawana właśnie jako dobra miara ROI w kampaniach influencer marketingowych. Ponad 80% osób biorących udział w badaniu zgadza się z tym stwierdzeniem. Do czego dokładnie służy EMV i co nam to mówi? Wskaźnik ten wskazuje, ile kosztowałaby równoważna kampania reklamowa dla tego samego efektu. EMV oblicza wartość, jaką firma otrzyma z treści udostępnianych przez danego influencera.
Cele kampanii influencer marketingowych
Każda z firm podczas podejmowania decyzji o podjęciu współpracy z twórcą internetowym, będzie miała w głowie inny cel, któremu ta współpraca ma służyć. Zgodnie z wynikami badania IMB po raz kolejny można zauważyć, że zwiększona sprzedaż stanowi jeden z kluczowych celów prowadzenia takich działań promocyjnych (35,7%). Jednak okazuje się, że zwiększenie świadomości jest niemalże na równi i jest to dokładnie 36,7%. Nieco mniej, bo 27,6% respondentów wskazuje, że angażują się w działania z influencerami w celu budowania biblioteki treści generowanych przez użytkowników.
Jak ocenić współpracę z influencerem?
Wiemy, że każda z firm podejmuje współprace z influencerami w różnych celach. Jednak na koniec kampanii każda z nich musi w konkretny sposób ocenić, czy działania te były opłacalne i efektywne. Jak zatem ocenić twórcę internetowego? Co jest najważniejsze? Według badania IMB 39% respondentów za najważniejsze kryterium oceny uważa zaangażowanie albo wygenerowane kliknięcia. Kolejne dwie grupy respondentów dotyczą oceny na podstawie dopasowania contentu i kategorii do firmy (23%) oraz wyświetleń i zasięgów (21%). I choć sprzedaż jest często najważniejszym celem kampanii z influencerami, okazuje się, że tylko 11% respondentów uważa, że stanowi ona dobre kryterium oceny całej współpracy.
W badaniu IMB pojawiło się również pytanie dotyczące największych wyzwań dla tych, którzy realizują kampanie we własnym zakresie. Największy odsetek stanowią dwie grupy wyzwań: mierzenie ROI oraz wyników kampanii (28,1%) oraz poszukiwanie najlepiej dopasowanych influencerów (27,4%). Do innych wyzwań respondenci zaliczyli zarządzanie umowami i terminami czy przetwarzanie płatności dla influencerów.
Analizując wyniki badania można dojść do konkretnego wniosku: influencer marketing wciąż się opłaca. Większość firm przeznacza na takie działania promocyjne specjalny budżet, który z roku na rok coraz bardziej rośnie. Biorąc pod uwagę szacowany wzrost wartości sprzedaży w social commerce, zdecydowanie warto inwestować w kampanie z twórcami internetowymi.